http://www.youtube.com/watch?v=jl-nCluQPj8
Előkészületek a babaúszásra, búvárreflex
Kislányomnál, mint említettem 4 hónapos korában rendellenes fejtartás miatt a fejlődésneurológiai vizsgálaton hason fekve tartást, a gyermekorvos babaúszást ajánlott. Nem olyan messze tőlünk sikerült is egy tanfolyamot találnunk, amibe becsatlakoztunk.
Először otthon kellett felkészíteni a babát minden fürdetéskor a fejétől az arcába locsolni a vizet, persze előtte egy vezényszóval jelezni kellett, hogy ne érje váratlanul. Ennek a folyamatnak a búvárreflex kiváltása volt a cél, mely még 6 hónapos korig lehetséges. A búvárreflex lényege az oktató elmondása szerint, hogy a baba reflexszerűen elzárja külső orrnyílásait és a száját, ha az arcát víz éri, így nem tud vizet belélegezni. Megoszlanak a vélemények, hogy meddig tartható fent ez a búvárösztön, mi csak 7 hónapos koráig jártunk, mert átépítés miatt bezárták az uszodát, de addig bizonyosan.
Babaúszás folyamata
Meg kell, hogy mondjam Én rosszabbul viseltem, mint a kisbabám. Ezután elkövetkezett az első nap az uszodában. Kicsit zavarodott volt a kislányom, mert elég nagy zsivaj volt, de a víz látványa szinte megbabonázta. Megkezdődött a bemelegítő torna a medence széléről, majd megismerkedtünk a vízzel. Az első gyakorlat a lebegés volt, amit meg kellett tanulnunk, de ez volt szerintem a legtöbb baba kedvence. Hihetetlen mennyire biztonságban érezték magukat a nagy vízben. A víz alá merülésre később került sor, de ez nagyon megviselt engem, ezért először az oktató, majd a férjem végezte. Hihetetlen, de egész jól viselte, talán egyszer volt kicsit rosszabb, amikor nyűgös volt, mert fel kellett ébreszteni. Ezt az élményt nehéz szavakba önteni. Először kisebb sokkhatás alá kerül egy anya, amikor lehúzzák a víz alá a gyermekét. Ezt követi a döbbenet, hogy milyen jól és természetesen viseli és a szemét végig nyitva tartva figyeli mi történik vele. Miután elengedik és magától jön fel a felszínre, már a biztonságot nyújtó szülő ölébe érkezik. Az egész folyamat annyira hihetetlenül rémisztő és izgalmas is egyben.
Ha valaki tart a merüléstől, akkor 7-8 hónapos korától kezdje, akkor már egy másik csoportba kerül, ahol erre van mód. Mi reggel 7-re jártunk, ugyanis két etetési idő között ez volt az ideális, illetve akkor töltötték fel tiszta vízzel a medencét. Mivel ez már több mint 10 éve történt, a mai gyakorlatot nem ismerem közelről.
Babaúszás utóhatása
Amin meglepődtem, hogy egyszer sem fázott meg a kicsi babám, nem gyulladt be a füle, se a szeme pedig még kora tavasszal kezdtük. Sokan féltek a fertőzéstől is, de nekünk abban sem volt részünk. Pedig annak idején nem volt még úszópelus, hanem csak a száras úszónadrág.
Összességében nagyon pozitív élményként éltük meg, mert egy családi programmal kezdhettük a napot, amit mindannyian élveztünk, mivel a nagy testvére is a medence szélén úszkálhatott. Mint feljebb említettem, bár abba kellett hagynunk a tanfolyamot idő előtt, de szerencsénk volt, mert a fejtartásunk rendeződött ilyen rövid idő alatt is. A későbbiekben sem félt soha a víztől, egyenesen imádta, hiszen a nyaralások nagy része erről szólt. Jelenleg az iskolájában úszás óra keretében folytatja, amiért ismét szerencsésnek mondhatjuk magunkat.
A történetünk folytatását itt olvashatod.
A következő mozgás fejlesztési formáról pedig itt olvashatsz.
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Figyelmedbe ajánlom még a történetünkről, fejlesztésekről, tanulásról, fontos információkról és az elengedhetetlen motivációról szóló cikkgyűjteményeket is.
Nézz be máskor is, legyen szép napod!