A terápiás lovaglás, azaz a gyógypedagógiai lovaglás hogyan hatott a kislányom diszlexiájára, megismerheted ebben a fejezetben.
„Az élet egyetlen olyan pillanata sem kárba veszett idő, amit nyeregben töltünk. Van valami a lovak külsejében, ami jót tesz az ember bensőjének”
Winston Churchill
Megismerkedtünk Vidámmal, a haflingi terápiás lóval
Az iskolával együtt elkezdődött a terápiás lovaglás, amit annyira vártunk. Mint kiderült a lovasoktatónk gyógypedagógus is egyben.
- Először megismerkedtünk a lovardával és a környezetével, majd a lóval kellett megbarátkozni, amihez egy répa és egy alma sokat segített. Vidám a dél-tiroli hegyekből származó hafling-i fajtájú kis termetű ló, nagyon barátságos és nyugodt állat.
- Különösen jámbor jószág, mely minden gyereket és szülőt elvarázsol külsejével, és minden félelmét eloszlatja.
- Elmondták a fontos biztonsági utasításokat, majd megkaptuk a védőfelszerelést (kobak, gerincvédő) amit később be is szereztünk magunknak.
- Kislányomnak csakúgy ragyogott az arca, soha nem láttam még ilyen boldognak, amikor végre felülhetett Vidámra.
- Hozzá kell tennem, hogy a lovarda környezete, a csodálatos táj végtelenje, nyugalommal és békével tölti el az embert. Felfrissülés mind a testnek, mind a léleknek, de még a kísérőt is feltölti energiával, csupán maga a látvány.
- Én magam őszintén bevallom, hogy tartok ezektől a csodálatos, erős és hát elég nagytestű állatoktól, de hát a gyerekek miatt az ember olyan sok mindenre képes. Bennük még nem alakult ki a félelem, a bizalmatlanság mások iránt, ezért olyan őszintén és odaadással tudnak viszonyulni bárkihez és bármihez, hogy az irigylésre méltó. Ezért oly őszinte és magával ragadó az örömük is.
- Egy szülő pedig csak boldognak szeretné látni gyermekét, ami itt minden egyes alkalommal megtörtént.
Terápiás lovaglás, azaz fejlesztés és látványos gyakorlatok Vidámon
A lovon való fejlesztés nagyon komplex, mivel több mindenre kell egyszerre koncentrálniuk.
- Először is, hogy helyesen lovagoljanak, majd közben gyakorlatokat végezzenek.
- Láttam madzagfűzést, karika dobálást, egy vödör vizet szállítani A pontból B pontba, célba dobni – mindezt lóháton.
- Aztán jöttek az egyre nehezedő gyakorlatok: háttal ülve lovagolni, egy kézzel, kéz nélkül, térdelve, különböző gyakorlatsorokat végezve.
- Majd aminél már az állam is leesett, amikor a legvégén már felállni láttam a járó lovon.
Gondolhatod, hogy ez mekkora sikerélmény sorozat, hétről hétre, vele együtt párhuzamosan nőtt az önbizalma, és javult az olvasási készsége.
Összességében kevés olyan terápia létezik, ami fejleszti a mozgást, a tanulási készséget, a koncentrációt, az önbizalmat, az állóképességet.
- Ami ennyi sikerélményt és örömet okoz, erősíti az immunrendszert és nem elhanyagolható az a bizalmi kapcsolat, ami a lóval és az oktatójával kialakul.
- Ráadásul ezt tovább lehet erősíteni egy nyári lovastáborral, ahol még közelebb kerülhetnek a kis lovas társaikhoz, a személyzethez és a lovarda többi állataihoz is. Csak elfogultan tudok beszélni róla, mert ekkora hatással kevés dolog van az emberre.
- Nagyon tudom ajánlani minden sajátos nevelési igényű gyermeknek, mivel mi láttunk autistától kezdve, enyhe- és súlyos fogyatékkal élő gyermekek boldogságtól ragyogó arcát, amikor lóháton a legkisebb feladat is sikerült nekik.
- Ami meglepett, hogy gyermekem mennyire természetesen fogadta e különböző képességű gyermekek társaságát, akár táborban, akár közös rendezvényen.
- Úgy gondolom, hogy kislányom ezáltal elfogadó felnőtté válik majd, amilyenné mindannyiunknak kellene.
Terápiás- és gyógypedagógiai lovagló helyek listáját itt tekintheted meg.
Lovaglással kapcsolatos cikkeim még:
A történetünk folytatását itt olvashatod.
Következő mozgás fejlesztési formáról itt olvashatsz.
Nézz be máskor is, legyen szép napod!
A Blog 5. születésnapja alkalmából elindítottam a Patreon (támogatói) oldalamat , ahol lehetőséged van támogatni a munkámat egy jelképes összeggel, amennyiben hasznosnak találod és lehetőséged van rá.
Köszönöm, hogy itt vagy! 🙂
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Figyelmedbe ajánlom még a történetünkről, fejlesztésekről, tanulásról, fontos információkról és az elengedhetetlen motivációról szóló cikkgyűjteményeket is.
“Terápiás lovaglás” bejegyzéshez 9 hozzászólás