Utazási költség megtérítése kijelölt intézménybe jutás esetén
Meg kell téríteni a korai fejlesztést és gondozást nyújtó, a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelését és oktatását végző, valamint a fejlesztő felkészítést biztosító intézmény eléréséhez szükséges helyközi utazás költségeit, a gyermeknek, tanulónak és kísérőjének.
A lakóhely, ennek hiányában a tartózkodási hely szerint illetékes önkormányzat megtéríti a kötelező felvételt biztosító óvodába, illetve a kötelező felvételt biztosító iskolába való utazás költségeit, továbbá szükség esetén gondoskodik kísérő személyről a gyermek, tanuló részére, ha az óvoda, iskola a településen kívül található, és az óvodába, iskolába való utaztatást az önkormányzat nem biztosítja.
Utazási költségtérítés kizárólag attól az időponttól állapítható meg, mely időponttól a gyermek jogosult a Szakértői Bizottság által – az utalványon- megjelölt intézményben igénybe venni a szolgáltatásokat, illetve folytatni a tanulmányait.
Hogyan igényelhető a sajátos nevelési igényű gyermek és kísérője részére utazási költségtérítés?
- A sajátos nevelési igényű gyermekek és kísérőjük a korai fejlesztést és gondozást, a fejlesztő felkészítést nyújtó intézmények, valamint gyógypedagógiai intézménybe történő utazásukhoz az utazási költségtérítés megállapítására az „Utazási utalvány sajátos nevelési igényű gyermek és kísérője részére” (S.U.T.K.-10.) elnevezésű nyomtatvány alapján kerülhet sor.
-
Az utalvány kiállítására, valamint annak eldöntésére, hogy a gyermek tömegközlekedési eszközön utaztatható e, az illetékes Szakértői Bizottság vezetője jogosult.
-
A korai fejlesztést és gondozást, a fejlesztő felkészítést nyújtó intézmények, valamint a gyógypedagógiai intézményben történt megjelenések igazolása az „Utazási utalvány betétlapja” elnevezésű nyomtatványon történik. A megjelenéseket az „Utazási utalvány sajátos nevelési igényű gyermek és kísérője részére” elnevezésű nyomtatványon az ellátást nyújtó intézmény vezetőjének kell igazolnia.
Bentlakások intézmény esetén
-
A gyógypedagógiai nevelési-oktatási intézmény igénybevétele során felmerülő utazási költségtérítés esetén a szülőnek nyilatkoznia kell, hogy a gyermek bentlakásos intézményben van-e elhelyezve, vagy bejáró tanuló. Amennyiben a gyermek bentlakásos intézményben tanul, a nyomtatványon azt az időpontot kell feltüntetni, amikor az intézménybe utazott, illetve a hazautazás pontos dátumát. Bejáró tanuló esetében pontosan fel kell sorolni, hogy mely naptári napokon történt az utazás.
Figyelem! Az utazások időpontjának más formában történő igazolása (pl. rendszeresen jár iskolába, a héten két alkalommal jelent meg stb.) nem fogadható el.
A gyermek kísérőjének (kísérőinek) egy napon maximum 2 oda-, illetve 2 visszautat lehet elszámolni.
Az S.U.T.K. 10 számú nyomtatvány kitöltését követően az első két példányt át kell adni a gyermek gondviselőjének. Az utazási költségtérítés igényléséhez egy eredeti példányt kell a kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerve részére benyújtani.
-
Ez az eredeti példány a szakigazgatási szervnél marad, és ezt követően kizárólag a „betétlapokat” kell benyújtani, ez történhet akár hetente, vagy havonta is.
Figyelem! A betétlapok alapján a menetjegyeket akkor sem kell csatolni, ha az utazás tömegközlekedési eszközön történik.
Utazási költségtérítés kizárólag attól az időponttól állapítható meg, mely időponttól a gyermek jogosult a Szakértői Bizottság által – az utalványon- megjelölt intézményben igénybe venni a szolgáltatásokat, illetve folytatni a tanulmányait.
Mennyi az utazási költségtérítés mértéke?
- Tömegközlekedési eszközön utazás esetén az utazási költségtérítés mértéke megegyezik a beutalt lakóhelye és az intézmény közti útvonalon menetrend szerint közlekedő közlekedési eszközön váltható legolcsóbb díjtételű menetjegy árával.
- Amennyiben a gyermek – a Szakértői Bizottság vezetője által igazoltan – betegsége miatt kizárólag gépkocsival utaztatható, utazási költségtérítésként az érintett útvonalon a legrövidebb távon közlekedő tömegközlekedési eszköz útvonalát kell alapul venni, azzal, hogy költségtérítésként 21,- Ft/km összeg állapítható meg.
- A gyermek kísérőjének (kísérőinek) egy napon maximum 2 oda-, illetve 2 visszautat lehet elszámolni.
Mikor nem jár utazási költségtérítés?
Nem jár utazási költségtérítés:
- annak, aki díjmentes utazásra jogosult;
- BKV HÉV járatainak Budapest közigazgatási határán belül történő igénybevételekor;
- helyi utazás esetén;
- a lakóhely, illetve a tartózkodási hely közigazgatási határán belül gépkocsival történő utazás esetén;
- hely- és pótjegyek után;
- ha nem a kijelölt intézménybe történik az utazás
- a GYSEV külföldi vonalain történő utazás esetén;
Várhatóan mennyi ideig fog tartani a kérelem elbírálása?
A kérelmek elbírálására a hatóságnak 21 nap áll rendelkezésére, mely indokolt esetben legfeljebb 21 nappal meghosszabbítható. Az ügyintézési határidőt a kérelemnek a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervéhez megérkezését követő naptól kell számítani.
Amennyiben kérelmét hiányosan nyújtja be, úgy a hatóság hiánypótlásra hívhatja fel. A felhívástól az annak teljesítéséig terjedő idő az ügyintézési határidőbe nem számít bele.
A hatósági eljárás során az ügyfelet megillető jogokról és kötelezettségekről bővebb tájékoztatót ide kattintva találhat.
Forrás: Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Figyelmedbe ajánlom még a történetünkről, fejlesztésekről, tanulásról, fontos információkról és az elengedhetetlen motivációról szóló cikkgyűjteményeket is.
Nézz be máskor is, legyen szép napod!
“Utazási költség megtérítése” bejegyzéshez 3 hozzászólás