SNI tanulók iskoláztatási formái
A sajátos nevelési igényű tanuló tankötelezettségét
- kizárólagosan iskolába járással
- vagy a szülő választása szerint iskolába járással, illetve magántanulóként,
- illetőleg kizárólagosan magántanulóként teljesítheti.
20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 75. §-a szerint:
- (1) Ha a tanuló – a szülő kérelme alapján – a tankötelezettségének magántanulóként kíván eleget tenni, az erre irányuló kérelem benyújtásától számított 5 napon belül az iskola igazgatója megkeresi a gyermek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes gyámhatóságot és a gyermekjóléti szolgálatot. A gyámhatóság és a gyermekjóléti szolgálat az igazgató megkeresésétől számított 15 napon belül köteles megküldeni a véleményét.
- (2) Ha a tanuló tanulmányi kötelezettségének a szülő kérelme alapján magántanulóként tesz eleget, felkészítéséről a szülő gondoskodik, a tanuló egyénileg készül fel. A magántanuló magatartását és szorgalmát nem kell minősíteni. Az iskola igazgatója köteles tájékoztatni a tanulót és a szülőt a magántanuló kötelességeiről és jogairól. A magántanuló az igazgató előzetes engedélyével vehet részt a tanórai vagy egyéb foglalkozásokon. A magántanuló kérelemre felvehető a napközibe és a tanulószobai foglalkozásra.
- (3) Ha a sajátos nevelési igényű tanuló, a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő tanuló a nevelési tanácsadási feladatot, szakértői bizottsági feladatot ellátó intézmény szakértői véleménye alapján tanulmányait magántanulóként folytatja, iskolai neveléséről és oktatásáról, felkészítéséről, érdemjegyeinek és osztályzatainak megállapításáról, az ehhez szükséges pedagógusokról a szakértői véleményben foglaltak szerint az az iskola gondoskodik, amellyel a tanuló tanulói jogviszonyban áll. Az iskolában nem foglalkoztatott szakemberek biztosításáról
- (4) Az iskola köteles gondoskodni a tanuló felkészítéséről, érdemjegyeinek és osztályzatának megállapításáról akkor is, ha szakorvosi vélemény alapján otthoni ellátás keretében részesül tartós gyógykezelésben, és emiatt magántanulóként folytatja tanulmányait.
SNI gyermekek különleges gondozáshoz való joga
- A közoktatási törvény 30. §(1) bekezdése alapján a SNI gyermeknek, tanulónak joga, hogy különleges gondozás keretében állapotának megfelelő pedagógiai, gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai ellátásban részesüljön attól kezdődően, hogy igényjogosultságát megállapították.
- A különleges gondozást a szakértői és rehabilitációs bizottságok által kiállított szakértői véleményben foglaltak szerint kell biztosítani. A sajátos nevelési igény megállapításától kezdve a szülő döntési önállósága sok közoktatási kérdésben – mint a nevelési-oktatási intézmény szabad megválasztása, vagy a magántanulóság válaszhatósága – korlátozottá válik.
Kizárólagos magántanuló különleges gondozása, feltételei
Amennyiben a tanuló tankötelezettségét kizárólagosan magántanulóként teljesítheti, ez esetben a szakértői véleményben kell rendelkezni a heti foglalkoztatás idejéről és a felkészüléshez szükséges, a szakértői és rehabilitációs bizottság által biztosított szakemberekről is.
- A közoktatási törvény 120. § (1) bekezdése alapján, ha a SNI tanuló szakértői vélemény alapján tanulmányait magántanulóként folytatja, illetve a szülő otthoni ellátás keretében tesz eleget a fejlesztő felkészítésben való részvételi kötelezettségének, az önkormányzati feladatellátás keretében a szakértői véleményben megjelölt szakember biztosításáról – külön jogszabályban meghatározottak szerint – az iskolának, a fejlesztő felkészítést nyújtó, illetve a szakértői véleményt készítő intézménynek kell gondoskodnia.
- Ezen bekezdésben meghatározottak alapján az iskolában nem foglalkoztatott szakemberek biztosításáról a SNI tanuló esetén a fővárosi, megyei utazó szakember hálózat költségvetése terhére kell gondoskodni.
Magántanulók értékelése, számonkérése, felkészítése
- A magántanulót egyébként az iskola valamennyi kötelező tanórai foglalkozása alól fel kell menteni és a tanuló az igazgató által meghatározott időben, és a nevelőtestület által meghatározott módon, ad számot tudásáról.
- A magántanulónak a magatartását és szorgalmát sem kell minősíteni. A ha a SNI tanuló az illetékes szakértői és rehabilitációs bizottság szakértői véleménye alapján magántanulóként folytatja, iskolai neveléséről és oktatásáról – felkészítéséről, érdemjegyeinek és osztályzatainak megállapításáról, illetve az ehhez szükséges pedagógusokról – a szakértői véleményben foglaltak szerint – az az iskola gondoskodik, amellyel a tanuló tanulói jogviszonyban áll.
Forrás: Oktatási Jogok Biztosításának Hivatala
Kapcsolódó cikk: Távokatási program általános iskolás magántanulóknak, külföldön élő magyar családoknak
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Figyelmedbe ajánlom még a történetünkről, fejlesztésekről, tanulásról, fontos információkról és az elengedhetetlen motivációról szóló cikkgyűjteményeket is.
Nézz be máskor is, legyen szép napod!
“SNI Magántanulók jogai” bejegyzéshez 7 hozzászólás