Az olvasónapló egyszerűen nehéz a diszlexiásoknak
- Az egyik legnagyobb kihívás a kötelező olvasmányok elolvasása, ezért a nagy terjedelem miatt nem sok esély van rá, hogy befejezzék a megadott határidőre.
- Mivel hamarabb elfáradnak olvasás közben, ezt nem várhatjuk el tőlük. Mi már túl vagyunk az általános iskolán, ami azt jelenti, hogy jó pár olvasónapló írásán. Bár a mostani iskolánkban év közben kell a tananyag elsajátításával párhuzamosan megírni az olvasónaplót – ami igen megterhelő – de legalább a nyarunk szabad marad.
- Ebben a bejegyzésben szeretném megosztani az évek során összegyűlt tapasztalatainkat, módszereinket és segédanyagokat, melyek jelentősen megkönnyítették, hogy ezt a kihívást is teljesíteni tudjuk.
- Elképzelhető, ha pedagógus olvassa egy-két dolgon meg fog hökkenni, de ha igazán megismeri a diszlexiások korlátait, még akár helyeselni is fogja.
- Mint tudjuk ma már a klasszikusan vett olvasónapló írása, miszerint a fejezetek tartalmának leírása, szereplők, helyszínek stb. már nem nagyon létezik. Helyette inkább különböző feladatsorokat kapnak, amik szinte lehetetlenné teszik, hogy ne olvassák el az olvasmányt.
- Ez nemcsak a diszlexiás gyermeket, de a szülőt is komolyan megterheli. Bízom benne, hogy a cikk elolvasása után minél többen fellélegezhetnek majd.
- Először is mi a klasszikus értelmében még egy kötelező olvasmányt sem olvastunk el, persze beleolvasgattunk, de ennyi.
Olvasónapló egyszerűen, nézzük hogyan
- Amikor még kisebb lélegzetű olvasmányok voltak, akkor meghallgattuk hangoskönyvként, amik számos helyen letölthetőek, és az alapján töltöttük ki a kérdéseket. Persze a papír alapú könyvben, vagy ebookban követtük. (Ezt már könnyen megtehetjük egy applikáció segítségével)
- Aztán nőtt a terjedelem és egyre kevesebb idő is jutott rá, ezért megkerestem a leghitelesebb filmre vitt változatát és hozzá a letölthető online olvasónaplókat. Megnéztük a filmet természetesen többször is, majd elolvastattam hozzá az online olvasónaplót, ami lényegében összefoglalta részenként a történetet, azaz szövegértést tanított. Ezek a rövid részenkénti összefoglalók, amik terjedelme már megfelelő egy diszlexiásnak, elolvasta és a saját szavaival átírta a történetet az eseményvázlathoz. Nem is volt annyira könnyű mindig új szinonimát, azaz rokonértelmű szót találni, átfogalmazni.
- Amikor ÚJ CÍMET kellett adni, illetve ROKONÉRTELMŰ SZAVAKAT találni, akkor ha magától nem tudta előbb megkerestük a jelentését az online értelmező szótárban, ha így se ment, akkor az online szinonima szótárban.
- A HELYSZÍNEKKEL és a SZEREPLŐKKEL kapcsolatos kérdésekre általában az online olvasónaplóban megtaláltuk a választ. Egyéb kérdésekre is, ha nem, akkor azt a végére hagytuk és Én néztem utána a könyvből. Az adott részletet aztán elolvastattam a kislányommal is, ezután pedig megválaszolta.
- Befejezésképpen pedig leellenőrizheti a bizonytalannak ítélt szavakat az online helyesírási szótárral. Ha tollal kell írni, akkor ha lehet használjunk jó minőségű radírozható tollat a helyesírás javítására, amire természetesen mi is hívjuk fel a figyelmét, hogy a helytelen használat ne rögzüljön.
Bár először még így is elég időigényes, de 1-2 olvasónapló után már akár rá is bízhatjuk gyermekünkre az oroszlán részét, majd amikor időnk engedi, vagy ha már vészesen közeledik a határidő, segítünk befejezni. Így megtanulja kezelni az online eszközöket, igénye lesz később a szótárak használatára.
A fent leírt online segédanyagok, eszközök elérhetőségeit a szövegben a nevére klikkelve vagy a lenti listában elérheted:
- Hangoskönyvek
- Online olvasónaplók
- Elektronikus kötelező olvasmányok
- Applikáció telefonra (kötelezők e-book+felolvasó)
- Kötelező olvasmányok FILMEN
- Magyar érrtelmező szótár (online)
- Helyesírási szótár (online)
- Szinonima szótár (online rokonértelmű szavak)
Saját kidolgozott olvasónaplóink, amik a fent leírtak alapján készültek:
- Egri csillagok (kidolgozott olvasónapló)
- Kosztolányi Dezső: Pacsirta (olvasónapló)
- A kis herceg Antoine de Saint-Exupéry (olvasónapló)
- W. Shakespeare: Szentivánéji álom – olvasónapló
- Szent Péter esernyője (kidolgozott olvasónapló)
- Janne Teller: Semmi (olvasónapló)
- Rejtő Jenő: Piszkos Fred, a kapitány (olvasónapló)
- Villámtolvaj – Percy Jackson és az olimposziak (olvasónapló) egy diszlexiás fiú története
- Gyilkosság az Orient Expresszen (olvasónapló kérdések és válaszok)
Nézz be máskor is, legyen szép napod!
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Figyelmedbe ajánlom még a történetünkről, fejlesztésekről, tanulásról, fontos információkról és az elengedhetetlen motivációról szóló cikkgyűjteményeket is.
Kivállo az oldal! szuper
Köszönöm 🙂 Örülök, hogy tetszik!