Jövő szeptembertől aki nem gimnáziumba jelentkezik, ő a szakközépiskola és a szakgimnázium között választhat.
A korábbi 3 éves szakiskolák viselik a szakközépiskola nevet, míg a szakközépiskolák szakgimnáziumokká alakulnak.
Ezzel az egyik cél, hogy automatikus legyen az érettségi megszerzése, az eddigi szakiskola – jövőbeni szakközépiskola – is készítsen fel erre mindenkit.
- Az új szakközépiskola 5 éves lesz, ebből 3 év alatt OKJ-s végzettséget szerez a diák, majd 2 éven át az érettségire készül.
- A szakgimnáziumokban a fiatalok a 4. év végén az érettségi mellé szakmát is kapnak – ami eddig nem volt így – majd 1 év múlva technikusi végzettséggel zárják az iskolát.
Túl sokan tanulnak általános gimnáziumban?
Ezzel a kormányzat azt szeretné elérni, hogy a jövőben több diák válassza a szakközépiskolát vagy a szakgimnáziumot az általános gimnázium helyett.
- Jelenleg a fiatalok 35 %-a jár gimnáziumba, míg például Ausztriában 20 %.
- Akadnak magyar gimnáziumok, ahol 2,3-as átlaggal kezdték a diákok az első osztályt. Aki ilyen tanulmányi eredménnyel jut be gimnáziumba, és nagy nehezen érettségit szerez, nagy eséllyel nem kerül be a felsőoktatásba, vagy hamarosan lemorzsolódik a diplomás képzésből.
- Ő 18-19 évesen szakképzettség nélkül kerül ki a munkaerőpiacra vagy elkezd nulláról egy szakmát kitanulni. Sokkal jobban jár, ha szakgimnáziumba vagy szakközépiskolába jelentkezik és 19 évesen érettségivel, egy vagy két szakmával pályázik állásokra.
-
Ez azért is lehetséges, mert a 2015/16-os tanévtől már 2 szakma tanulása ingyenes, a részleteket itt olvashatod.
Szakképző központokba vinnék a felnőttoktatást
- A szakképzési intézményrendszer átalakítása első lépéseként júliusban a Nemzetgazdasági Minisztérium 303 szakképző iskolát átvett a Klebelsberg Intézményfenntartótól és 44 szakképző központot alakított ki, ahová ezek az intézmények becsatlakoznak.
- Eddig főként a magániskolák vitték a felnőttek oktatását.
- Cél annak elérése, hogy a szakképző centrumok szolgáltatóközpontokká alakuljanak, ahol minden korosztályt segítenek karrier-tanácsadással, tanfolyam-javaslatokkal, kurzusokkal, képességfelméréssel.
A Szakképző Centumok honlapját itt találod, az oldal képzéskeresővel rendelkezik megyénként, ha megtaláltad a neked megfelelőt akár jelentkezhetsz is.
Forrás: Magyarország Kormánya
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Figyelmedbe ajánlom még a történetünkről, fejlesztésekről, tanulásról, fontos információkról és az elengedhetetlen motivációról szóló cikkgyűjteményeket is.
Nézz be máskor is, legyen szép napod!