2000-től diszlexiás diákok gimnáziumi, 2001-től felsőfokú akreditált szakiskolai képzése kezdődött meg az intézményben.
1997. április 23-án vette fel Öveges József nevét, a nagy pedagógus iránti tiszteletből és azzal a céllal, hogy a tőle származó, jelmondatuknak is választott, szemléletmódot megvalósítsák miszerint :
“Az oktatás célja nem az, hogy befejezett tudást adjon, hanem az, hogy szilárd alapot teremtsen a továbbhaladásra”
Diszlexiások szegregált és integrált oktatása
- Jelenleg a tanulási problémákkal küzdő tanulók kis létszámú osztályokban, a feladatra felkészített pedagógusok segítségével folytatják tanulmányaikat.
- A kollégiumban a diszlexiás gyerekek a tanulószobai foglalkozásokon – a speciális segítségnyújtás érvényre jutása érdekében – külön csoportba kerülnek.
- Az oktatást felkészült tanárok, fejlesztőpedagógusok, pszichológus segíti.
- A képzésben a szóbeliségre építő módszerekkel támogatják a tananyag elsajátítását.
- Az iskolai programok lehetségessé és szükségessé is teszik a más osztályokban tanuló diákokkal való folyamatos együttműködést.
- Azok a gyerekek, akiknek problémája kisebb mértékű, nem a speciális osztályokban tanulnak.
Digitális oktatás
- 16 digitális tábla, valamint számos projektor segíti a hatékony oktatást.
- Magas színvonalon, korszerű eszközökkel felszerelt elektronikai, informatikai, CAD-CAM és idegen nyelvi laboratórium, valamint tanulást segítő könyvtár biztosítja a szükséges képzési feltételeket.
- Diákjaik mintegy 300 számítógép segítségével sajátíthatják el a szakmai és digitális készségeket.
Képzési lehetőségek
A diszlexiások, illetve a más „disz” problémával küzdők is szabadon válogathatnak az iskola képzési kínálatából. Valamennyi képzésüket indítják diszlexiások számára is.
- A Szakgimnáziumban (régen Szakközépiskola) elektrotechnikai vagy informatikai végzettséget szerezhetnek 4 év alatt, majd 1 év alatt technikusi végzettséget.
- A Szakközépiskolában (régen Szakiskola) elektronikai műszerész, számítógép-szerelő és karbantartó, központi fűtés- és gázhálózat redszerszerelő, illetve villanyszerelő végzettséget szerezhetnek 3 év alatt + 2 év alatt érettségit mellé.
Az új képzési rendszerről bővebben itt olvashatsz.
Nyelvoktatás
- A 9. évfolyamon indul angol és német nyelvoktatás, nyelvi előkészítő évfolyammal képzés nem indul.
- Az érettségi utáni technikus képzésben az utolsó évben szakmai nyelvoktatás folyik.
A felvételi
- A felvétel feltétele a Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottság érvényes szakvéleménye, amely alátámasztja a diszlexia, diszgráfia, vagy diszkalkulia meglétét. A szakvéleményt a jelentkezési laphoz csatolni kell!
- A jelentkező tanulók nem tantárgyi jellegű beszélgetésen vesznek részt. A beszélgetés időpontja 2016. március 1-2. (A felvételi beszélgetésre külön értesítés alapján, a jelzett időpontban kerül sor.)
- Egyik képzésük esetén sem kell felvételi vizsgát írni.
- A 8. év utáni jelentkezési lapon fel kell tüntetni az összes tanult tantárgyat a 6. és 7. év végi, valamint a 8. félévi eredménnyel. (Nem kell feltüntetni a tantárgyak között az ének, a testnevelés, illetve a rajz eredményeit.)
- A felvételnél a balatonfűzfői, balatonalmádi, balatonkenesei, litéri, papkeszi, királyszentistváni (mint sajátos helyzetű) tanulók, azonos pontszám esetén előnyben részesülnek.
Kollégiumi elhelyezés
- Kollégiuma megfelelő szobákat, kulturált elhelyezést, számítástechnikai eszközöket, Wi-Fi-t, nyugodt felkészülési lehetőséget biztosít, akár 200 tanulónak.
- A kollégiumi elhelyezés az iskola valamennyi tanulója számára ingyenes.
Az iskola honlapját itt találod.
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Figyelmedbe ajánlom még a történetünkről, fejlesztésekről, tanulásról, fontos információkról és az elengedhetetlen motivációról szóló cikkgyűjteményeket is.
Nézz be máskor is, legyen szép napod!
Üdv!
Szeretném megkérdezni ,hogy Sni-s gyereknél pl:.Somogy megyében is van esetleg,ahol lehet találni olyan szakmunkás iskolát,ahol figyelembe veszik?Siófokon,Fonyódon esetleg?
Kicsit reménytelenek tűnik a dolog…
a Balatonfűzfői tetszik,csak az nekünk kollégiumos lenne szerintem…messze van.Azt nem szeretném!
köszönöm előre is a segítséget!
Elnézést a késői válaszért, de próbáltam alaposabban utánanézni.
Olyan speciális iskola, mint a Balafonfűzfői és a Budapesti Öveges Szakközépiskola sajnos nincs, de az Ön helyében a Siófoki Szakképzési Centrum Intézményeinél érdeklődnék (Siófok, Balatonboglár, Fonyód), http://www.siofokiszc.hu/index.php
mert a pedagógiai programjukban szerepel a sajátos nevelési igényű tanulók nevelése, oktatása, felzárkóztatása, idézet a pedagógiai programból:
Sajátos nevelési igényű tanulók nevelése- oktatása Az intézmény befogadó iskola, vállalja a sajátos nevelési igényű, egyéb pszichés fejlődési zavarral (tanulási és figyelemzavarral) küzdő tanulók ellátását. Az intézmény kiemelt figyelmet fordít a befogadó környezet kialakítására. Pedagógiai szemléletét a sokszínűség felismerésére, elismerésére törekvés, a tanulók egyéni sajátosságaihoz igazodó, az együttnevelést szolgáló tanulásszervezési módok alkalmazása jellemzi. A sajátos nevelési igényű tanulók fejlesztésének tervezésénél a pedagógusok figyelembe veszik a Sajátos nevelési igényű tanulók iskolai oktatásának irányelvét. Az adaptációs folyamatban a pedagógusok a tanuló számára előnyös ismeretelsajátítási módszereket preferálnak. Adaptációs tevékenység pszichés fejlődési zavarral küzdő tanulók esetén: • a tanulók iskolai fejlesztésének pedagógiai szakaszai megegyeznek a Nat-ban rögzítettekkel, • speciális tanulásszervezési eljárások, értékelés, eszközhasználat, • a szakértői vélemény javaslata alapján egyes tantárgyakból, tantárgyrészekből az értékelés és minősítés alóli mentesítés.
http://siofokiszc.hu/index.php/intezmeny-adatai/koezerdeku-adatok-dokumentumok/pedagogiai-program
Van Szakközépiskolájuk (a régi Szakmunkás) 2 éves, melyet utána 2 évvel meg lehet toldani, hogy érettségit szerezhessen, http://siofokiszc.hu/index.php/kepzeseink/nappali-kepzes-tankoteles-koru-fiatalok-reszere/szakkoezepiskola
illetve Szakgimnáziumai (régi Szakközépiskola), amik 4 évesek szakmát és érettségit egyaránt adnak, felvételizni nem kell. http://siofokiszc.hu/index.php/kepzeseink/nappali-kepzes-tankoteles-koru-fiatalok-reszere/szakgimnazium
Remélem, hogy tudtam segíteni és szerencsével járnak.
Üdv:
Diszmami