Sajátos nevelési igényű tanulók, és szüleik a közoktatás talán legkiszolgáltatottabb szereplői. A szülők kiszolgáltatottságának forrása gyakran az információk hiánya, és az a tény, hogy mivel gyermekük tőlük is különbözik, a neveléshez segítségre van szükségük.
Kinek mit jelent a sajátos nevelési igény elfogadása?
- Azon személyek számára, akik a közoktatásban feladatot látnak el, a tanuló tanulási képességének korlátozottsága egyszerű tény, amelyet munkájuk során figyelembe kell venniük.
- Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a szülő számára a gyermek csökkent képessége feldolgozandó probléma. Nem hibáztatható egy szülő sem azért, mert nehezen fogadja el a gyermeke másságát, különösen abban az esetben, ha ezzel kívülállók – pedagógusok, orvosok, gyógypedagógusok – szembesítik.
- Másrészről tisztában kell lenni azzal is, hogy a fogyatékosság, illetve más fejlődési zavar megállapításától kezdve sok közoktatási kérdésben – mint a nevelési-oktatási intézmény szabad megválasztása, vagy a magántanulósság válaszhatósága – megszűnik a szülő döntési önállósága.
- A közoktatásban feladatot ellátóknak minden eszközzel arra kell törekedniük, hogy elfogadtassák a szülővel azt, hogy a szülői jogok korlátozása, illetve az együttműködési kötelezettségek előírása a gyermek, tanuló érdekében és nem a szülő ellen történik.
Oktatási Jogok Biztosának Hivatala
Az Oktatási Jogok Biztosításának Hivatala a sajátos nevelési igényű tanulóktól és szüleiktől érkezett, velük kapcsolatos panaszokat és kérdéseket különös gonddal kezeli, kiemelt figyelemben részesíti.
Bővebben ide kattintva olvashatsz:
- az Oktatási Jogok Biztosának hatásköréről, feladatáról
- Ki tehet panaszt?
- Mikor fordulhatunk az oktatási biztoshoz?
- Milyen ügyekkel fordulhatunk hozzá?
- Hogyan fordulhatunk hozzá?
- Mi történik a panaszunkkal?
Megoldott esetekről pedig itt olvashatsz.
Forrás: OKTATÁSI JOGOK BIZTOSÁNAK HIVATALA
Kapcsolódó cikkek:
- Sajátos nevelési igényű (SNI) gyermek, tanuló
- SNI magántanulók jogai
- Szakértői vélemény érvényesítése
Nézz be máskor is, legyen szép napod!
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Figyelmedbe ajánlom még a történetünkről, fejlesztésekről, tanulásról, fontos információkról és az elengedhetetlen motivációról szóló cikkgyűjteményeket is.
“Hova fordulj segítségért, ha SNI gyermeked jogai sérültek?” bejegyzéshez 1 hozzászólás