Mivel mi SNI-ek vagyunk, nagyon érdekelt, hogy miben más egy BTMN-s diszlexiás, ezért kutakodni kezdtem. Eközben találtam rá Kovács Nikoletta a Richter Aranyanyu 2016-os közönség díjas élménypedagógus, a Kontyfa Középiskola Szakiskola és Általános Iskola igazgatóhelyettesének bejegyzésére, aki nem sok különbséget lát közöttük, illetve alternatívát is ajánl a felmentésekre.
Törvénytervezet az oktatásról… Hááát… A biztosíték lett leverve az agyukban és teljes sötétség van? A gyógypedagógus kérdésbe nem igazán tudok beleszólni, hogy tud-e rajzot oktatni egy nem gyógypedagógus végzettséggel rendelkező?... ...Na, de ahhoz már mégis csak konyítok valamit, hogy mi történik a felmentésekkel. Annak ugye mondhatom, hogy fogalma sincs róla mit jelent tanulási nehézséggel küzdeni, aki ezt kitalálta. A BTMN-s tanuló nem ugyanolyan diszlexiás, mint az SNI-s? Egyszer már lesöpörtük őket az asztalról, amikor nem kaptak az iskolák külön fejkvótát a BTMN-re csak az SNi-re. Most akkor rúgunk beléjük még egyet?
Forrás: BTMN? FELMENTÉS? – Aranycipellő
Azt tudtam, hogy van örökölt diszlexia, vannak tényezők, mint pl. a rohamszülés, mely elősegíti a diszlexia kialakulását, illetve a szerzett diszlexia. Talán ez utóbbi, ami kevésbé súlyosnak mondható, hiszen ezt a lassabb egyéni fejlődés és a gyorsított betűtanítás párosa szüli. Ami annyit jelent, hogy az oktatási módszer a hibás, melyet már régóta tudnak, de mégis alkalmaznak.
Az egyetlen módszer ma Magyarországon a meixner módszer, mellyel ez kiküszöbölhető lenne (ezt nemcsak Én gondolom így, hanem több gyógypedagógustól hallottam), mégsem ezt használják. Mindez nem változtat azon, hogy aki olvasási problémával küzd lemarad és nem biztos, hogy be tudja hozni a lemaradását, főként, ha nem kap megfelelő segítséget. Márpedig a szakemberhiány nem ezt igazolja, ezért a BTMN-s diszlexiásból hamarosan SNI-s lesz. Ez lenne a cél? Remélem nem.
Nézz be máskor is, legyen szép napod!
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Figyelmedbe ajánlom még a történetünkről, fejlesztésekről, tanulásról, fontos információkról és az elengedhetetlen motivációról szóló cikkgyűjteményeket is.