Ez egy részletes kritikus elemzése a tanulási nehézséggel küzdő gyermekek fejlesztésének a magyar oktatási rendszerben.
"Diszlexiás gyermek nincs, csak hülye és lusta."
A tanulási nehézséggel küzdő diákokat félanalfabétának vagy egyszerűen csak hülyének tartják. Az állami iskolákban való fejlesztésüket ellehetetleníti a fejlesztő pedagógusok hiánya és a tanárok nemtörődöm hozzáállása.
Láthatóan több probléma is fennáll:
- Fejlesztő pedagógusok hiánya – A közoktatásban nincs elég szakember, így sok BTM-es gyerek nem kap megfelelő segítséget.
- Pedagógusok felkészületlensége – Az általános tanárok nincsenek kiképezve arra, hogy hatékonyan fejlesszék ezeket a diákokat.
- Csoportos fejlesztés problémái – Egyéni szükségletek figyelmen kívül maradnak, így a tanulókat stresszes környezetben fejlesztik.
- Sikerélmény hiánya – A fejlesztések miatt pont azokat az órákat hagyják ki a gyerekek, ahol jók lehetnének (pl. rajz, ének).
- Állami és magánellátás közötti különbség – Az állami rendszer inkább csak „protokoll szerint” működik, míg a magánszektor komplexebb segítséget kínál.
- Stigma és frusztráció – A BTM-es gyerekek gyakran megbélyegzett kapnak a környezetüktől, ami tovább rontja a helyzetüket.
E kijózanító cikket a mai helyzetről bővebben itt olvashatod.
Forrás: Diszlexiás gyerek nincs, csak hülye és lusta | nyugat.hu
Tapasztalataink
A mi tapasztalataink szerint is többször előfordult, hogy 2 társával fejlesztették együtt a Lányomat, de heti egyszer mindig volt egyéni fejlesztése is.
Természetesen sok múlik a fejlesztő pedagóguson is, hiszen mi látjuk most a különbséget. Eddig nem csupán fejlesztette, hanem mentorálta is egyénre szabottan őt, míg most csak a kötelező fejlesztési protokollt követi az új fejlesztő.
Nagyon nagy a különbség, mely abból is látszik, hogy előtte szeretett fejlesztésre járni, most pedig nem látja értelmét.
Nézz be máskor is, legyen szép napod!
A Blog 5. születésnapja alkalmából elindítottam a Patreon (támogatói) oldalamat , ahol lehetőséged van támogatni a munkámat egy jelképes összeggel, amennyiben hasznosnak találod és lehetőséged van rá.
Köszönöm, hogy itt vagy! 🙂
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Figyelmedbe ajánlom még a történetünkről, fejlesztésekről, tanulásról, fontos információkról és az elengedhetetlen motivációról szóló cikkgyűjteményeket is.