A felsőoktatásba jelentkezőknek, ezért összefoglaltam a legfontosabb tudnivalókat, ami a diszlexiásokat érinti.
Esélyegyenlőségért járó többletpont
- 40 többletpont jár minden alapképzési szakon, osztatlan mesterképzésen, illetve felsőoktatási szakképzésen (kivéve ahol gyakorlati vizsga alapján számítják a felvételi pontszámot) annak, aki fogyatékosságát BNO kóddal jelölt, kizárólag részletes szakértői véleménnyel rendelkezik.
- Az esélyegyenlőségért járó többletpont a minimum ponthatárba nem számítható be, csak azon felül, erre számítsunk. Tehát alapképzésen 280 pont felett, felsőoktatási szakképzésen 240 pont felett számítható csak fel.
- A többletpont érvényesítése, az e-felvételi többletpont címe alatt érvényesíthető a BNO kód megadásával a Fogyatékosságért járó többletpontnál.
- A szakértői véleményt a pedagógiai szakszolgálati intézmények működéséről szóló 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelet értelmében – szakértői bizottsági tevékenység keretében – a megyei (fővárosi) pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága (illetve azok megyei vagy országos szakértői bizottságként eljáró tagintézményei) készíti el a tanuló komplex vizsgálata alapján.
- Tehát a legutolsó érvényes komplex vizsgálatot tartalmazó szakértői vélemény, melyben fel van tüntetve a BNO kód és a pl. Meghatározott olvasási zavar (diszlexia) stb. megnevezése is. (Természetesen kinek, mi).
- Pl. nekünk 2015-ben kellett utoljára vizsgálatra menni, amiben ez szerepelt: A továbbiakban felülvizsgálatra nem kötelezett. A 15/213. (II.26.) EMMI rendelet 22. §. (3) alapján a tanuló addig a tanévig kontroll köteles, amelyben a 16. életévét betölti.
- Ami még fontos, hogy tartalmaznia kell az érettségire való érvényességet is, azaz szerepeljen benne: A fenti javaslat szerinti engedmények az érvényben lévő jogszabályok értelmében az intézmény igazgatójának engedélyével vehetők igénybe, az érettségi vizsgára is érvényesek.
- Erre külön felhívták a figyelmünket az EDUCATIO kiállításon az Oktatási Hivatal standjánál, amikor érdeklődtünk a diszlexiások e-felvételiéről.
Kiegészítés szakvéleményhez: az idegen nyelv alóli felmentés
A dokumentumok címhez kell feltölteni a fogyatékosságot igazoló dokumentumok közé a szakértői véleménnyel együtt, a kiegészítést, amely az idegen nyelv alóli felmentését javasolja és az utolsó érvényes szakértői véleményhez tartozó kiegészítés.
Középiskolai bizonyítvány
- Aki fel volt mentve a középiskolában idegen nyelv alól, annak a bizonyítványának minden oldalát fel kell töltenie. Ugyanis minden tanévnél fel van tüntetve a nyelv alóli felmentése (vagy megjegyzésként, vagy a nyelvnél jelölik). E nélkül nem fogadják el a felmentését.
- Ez azért fontos, mert egyébként kötelező lenne egy nyelvből érettségi vizsgát tennie. (Aki nem minden évben volt felmentve, annak is ajánlom az egészet feltölteni, az a biztos)
Nem kell megijedni, ha nem megfelelő valamelyik dokumentum, ill. a később kézhez kapott dokumentumokat július elején még pótolhatod, feltöltheted, a jelentkezési helyeket módosíthatod, sorrendet változtathatsz, ill. a személyes adataidat is!
Idegen nyelv helyett
- Idegen nyelv helyett érdemes olyan érettségi tárgyat választani, ami a felvételi egyik bemeneti tárgya. Mi is ezt tesszük, ezért a szakmai informatikai tárgy mellett az informatikai ismeretekből fogunk érettségizni idegen nyelv helyett.
- Amit az E-felvételiben a Középiskolai eredményeknél az idegen nyelv helyett választunk ki, az utolsó 2 év végi eredményét írjuk be (mi pl. a 9.Ny és 9. osztályét) feltétel, hogy 2 évet tanulja, jegyet kapjon érte.
- Mivel a Lányom már ebből a tárgyból előrehozott, sikeres érettségit tett tavaly, ezért ezzel már számolhatunk.
Nyelvtanulás nélkül TANULMÁNYI PONT nem számítható a felvételihez! Bővebben ebben a bejegyzésemben írtam róla!
Emelt érettségi
- 2020-tól feltétel lett egy emelt érettségi vagy egy felsőfokú oklevél megléte. Így nem maradt más választás, mint abból az informatikai ismeretekből, amiből már egyszer középszinten sikeres érettségi vizsgát tett, idén emeltet is tegyen. (Azóta eltörölték a kötelező emelt érettségit 2,5 év múlva, az egyetemek dönthetnek róla)
- Ami abból a szempontból előnyös, hogy mivel bemeneti tantárgy és érettségi pont számítható belőle, ezért, ha eléri a 45 %-ot, akkor 50 többletpontot kap érte (alap-, osztatlan mester- és felsőoktatási szakképzésen is).
Felsőoktatási szakképzés (a kiskapu)
- Ha nincs lehetőség emelt érettségi letételére, akkor jelentkezhetsz abba az intézménybe, ahol diplomát szeretnél szerezni felsőfokú képzésre is, jelölése az E-felvételiben FNK, FTK stb. Itt nem követelmény az emelt érettségi, viszont megszerezhető a felsőfokú oklevél.
- Fontos, hogy arra a szakirányra jelentkezz (besorolási szakra) és abba az intézménybe, ahol diplomázni szeretnél, ugyanis nem veszik el 2 éved. A felsőfokú szakképzés sikeres elvégzése után ugyanis a megszerzett 120 kredit 30-90 %-át (ez Intézménytől függ, feltétlenül meg kell érdeklődni) beszámítják. Így jó esetben egy szemeszterrel kell csak többet járnod, mintha főiskolára, vagy egyetemre jelentkeztél volna.
- Ide 240 pont a felvételi minimum ponthatár, de arra figyelni kell, hogy utána ugyanúgy felvételizni kell a főiskolára vagy egyetemre, ezért meg kell lennie a 280 minimum ponthatárnak.
Mivel a felsőfokú oklevél után többletpont szerezhető, így ezzel is számolhatsz:
- Jeles záróvizsga-eredményéért 32 többletpont
- Jó záróvizsga-eredményért 20 többletpont
- Közepes záróvizsga-eredményért 10 többletpont
- Elégséges záróvizsga-eredményért többletpont nem jár.
OKJ Képzés
32 többletpontot kap az akinek szakirányú, emelt szintű OKJ vizsgája van, ezért ez is egy lehetséges út. Itt viszont sajnos időt veszítesz, amennyiben főiskolát vagy egyetemet szeretnél végezni.
Előnye, hogy nappali középiskolai képzésnek számít, ezért jár egészségügyi ellátás és 23 éves korig az SNI-seknek családi pótlék utána, míg a felsőfokú szakképzés után nem.
Javaslom, hogy aki felvételizik, az utolsóként jelöljön meg egy felsőoktatási szakképzési szakot is, ha nem lenne elég a főiskolai minimumhatár. Mi is így tettünk!
Nézz be máskor is, legyen szép napod!
A Blog 5. születésnapja alkalmából elindítottam a Patreon (támogatói) oldalamat , ahol lehetőséged van támogatni a munkámat egy jelképes összeggel, amennyiben hasznosnak találod és lehetőséged van rá.
Köszönöm, hogy itt vagy! 🙂
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Figyelmedbe ajánlom még a történetünkről, fejlesztésekről, tanulásról, fontos információkról és az elengedhetetlen motivációról szóló cikkgyűjteményeket is.